Boys basketball schedules (2010-11)

Staff Writer
Gonzales Weekly Citizen

Boys basketball

Dutchtown

Nov. 23    Zachary

Nov. 29    McKinley

Dec. 7        at Broadmoor

Dec. 14    Istrouma

Dec. 18    Denham Springs (District Challenge at St. Amant)

Jan. 3        at Plaquemine

Jan. 6        at Assumption

Jan. 10    at St. James

Jan. 13    West Feliciana

Jan. 18    at Destrehan (D)

Jan. 21    St. Amant (D)

Jan. 28    at East St. John (D)

Feb. 1        East Ascension (D)

Feb. 4        Desrehan (D)

Feb. 8        at St. Amant (D)

Feb. 15    East St. John (D)

Feb. 18    at East Ascension (D)

East Ascension

Nov. 22    at St. Michael

Nov. 23    Central

Nov. 30    at Broadmoor

Dec. 14    Ponchatoula

Dec. 16    Denham Springs (District Challenge at St. Amant)

Dec. 21    Tara

Jan. 4        at Lutcher

Jan. 7        E.D. White

Jan. 13    Lutcher

Jan. 18    Hahnville (D)

Jan. 21    at East St. John (D)

Jan. 25    at St. Amant (D)

Jan. 28    Destrehan (D)

Feb. 1        at Dutchtown (D)

Feb. 4        at Hahnville (D)

Feb. 8        East St. John (D)

Feb. 11    St. Amant (D)

Feb. 15    at Destrehan (D)

Feb. 18    Dutchtown (D)

St. Amant

Nov. 22    at Southern Lab

Nov. 23    at Walker

Dec. 1        TBD (Gold Dome Classic)

Dec. 14    Denham Springs

Dec. 16    Central (District Challenge at St. Amant)

Dec. 17    Denham Springs (District Challenge at St. Amant)

Dec. 18    Walker (District Challenge at St. Amant)

Dec. 27    TBD

Jan. 4        at Zachary

Jan. 7        Redemptorist

Jan. 11    at Lutcher

Jan. 18    East St. John

Jan. 21    at Dutchtown

Jan. 25    East Ascension

Jan. 28    at Hahnville

Feb. 1        at Destrehan

Feb. 4        at East St. John

Feb. 8        vs. Dutchtown

Feb. 11    at East Ascension

Feb. 15    Hahnville

Feb. 18    Destrehan

Ascension Christian

Dec. 2        TBD (AC Tournament)

Dec. 6        at Ecole Classique

Dec. 13    at Hannan

Dec. 21    Ecole Classique

Jan. 4        West St. John (D)

Jan. 7        at East Iberville (D)

Jan. 11    at St. John (D)

Jan. 14    Lutheran

Jan. 18    Ascension Catholic (D)

Jan. 21    White Castle (D)

Jan. 25    Christian Life (D)

Jan. 28    at West St. John (D)

Feb. 1        East Iberville (D)

Feb. 4        St. John (D)

Feb. 8        La. School for Deaf

Feb. 11    at Ascension Catholic (D)

Feb. 15    at White Castle (D)

Feb. 18    at Christian Life (D)

Ascension Catholic

Nov. 22    TBD (Tournament)

Nov. 30    at Dunham

Dec. 2        TBD (Tournament)

Dec. 4        Ben Franklin

Dec. 6        at St. James

Dec. 8        Episcopal (Tournament)

Dec. 17    Hosanna Christian

Dec. 21    at St. Charles

Dec. 28    Episcopal (Tournament)

Jan. 4        at Central Catholic

Jan. 7        White Castle (D)

Jan. 11    East Iberville (D)

Jan. 14    at Christian Life (D)

Jan. 18    at Ascension Christian (D)

Jan. 21    at West St. John (D)

Jan. 25    at St. John (D)

Feb. 1        at White Castle (D)

Feb. 4        at East Iberville (D)

Feb. 8        Christian Life (D)

Feb. 11    Ascension Christian (D)

Feb. 15    West St. John (D)

Feb. 18    St. John (D)

Donaldsonville

Nov. 22    TBD (White Castle Tournament)

Nov. 29    White Castle

Dec. 1        TBD (St. Amant Tournament)

Dec. 10    St Thomas Aquinas

Dec. 17    TBD (St. James Tournament)

Dec. 21    at E.D. White

Dec. 23    Brusly

Dec. 26    TBD (Northwest Tournament)

Jan. 4        at Runnels (D)

Jan. 7        at Pointe Coupee Central (D)

Jan. 11    East Feliciana (D)

Jan. 14    at Capitol (D)

Jan. 18    University Lab (D)

Jan. 21    Episcopal (D)

Jan. 25    at Dunham (D)

Jan. 28    Runnels (D)

Feb. 1        Pointe Coupee Central (D)

Feb. 4        East Feliciana (D)

Feb. 8        Capitol (D)

Feb. 9        at University Lab (D)

Feb. 15    at Episcopal (D)

Feb. 18    Dunham (D)

D - District