2011 South Central District Livestock Show presents Ascension results

Staff reports
Jaimee Rogers, 15, grooms her hog for competion during the 2011 South Central District Livestock Show Saturday at the Lamar-Dixon Expo Center. Rogers attends Ascension Catholic High.

The 2011 South Central District Livestock Show was held Friday and Saturday at the Lamar-Dixon Expo Center. The judging consisted of beef cattle, sheep breeding, lambs and goats. The results following winners from Ascension Parish.

SWINE SHOWMANSHIP

SENIOR DIVISION WINNER CHAMPION

(15-17 & OLDER)

JESSE FAIRCHILD

9 YEARS OLD

FIRST PLACE – JESSE FAIRCHILD

10 YEARS OLD

FIRST – HAYLEE FAIRCHILD

SECOND – TREY HEBERT

FOURTH – MADISON GUILLORY    

11 YEARS OLD

FIRST – BLAKE NUNEZ    

SECOND – MACI SCHEXNAYDER    

FIFTH – REED PARR    

12 YEARS OLD

SECOND – KEELIE BRIGNAC

THIRD – BEN SCHEXNAYDER

13 YEARS OLD

SECOND – CAMERON GAUTREAUX

FOURTH – ELISE GUILLORY

14 YEARS OLD

FIRST – ALLIE AMEDEE

SECOND – MICHAEL BASS

15 YEARS OLD

FIRST – MACY GAUTREAU

THIRD  – JAIMEE ROGERS

FOURTH – REED SCHEXNAYDER

FIFTH – LEXI SAVOY

16 YEARS OLD

FIRST – ALEX TEMPLET

FOURTH – DESTINY BOURGEOIS

17 AND OLDER

SECOND – ALANNA STRAUGHTER

THIRD – KAYLLE GAUTREAUX

FIFTH  – MIRANDA THOMPSON

BEEF SHOWMANSHIP

SENIOR DIVISION WINNER CHAMPION

(15-17 & OLDER)

JACIE KENNISON

10 YEARS OLDS

SECOND PLACE – KALIE SHAULES

11 YEARS OLDS

SECOND PLACE – ALLIE DAIGLE

12 YEARS OLDS

FIRST PLACE – JARED BARRIO

13 YEARS OLDS

FIRST PLACE – HANNAH BARRILLEAUX

15 YEARS OLDS

FIRST PLACE – MARKI SYLVESTER

16 YEARS OLDS – JACIE KENNISON

GOAT SHOWMANSHIP

11 YEAR OLDS

2ND PLACE – JENNIFER GARCIA

16 YEAR OLDS

2ND PLACE – MARINDA DOCKERY

17 YEAR OLDS & OLDER

3RD PLACE – RONALD BOURGEOIS

SHEEP SHOWMANSHIP

OVERALL SHEEP SHOWMAN

REED SCHEXNYDER

JUNIOR DIVISION WINNER

MIA SCHEXNYDER

INTERMEDIATE DIVISION WINNER

EDEN SCHEXNYDER

SENIOR DIVISION CHAMPION

REED SCHEXNYDER

11 YEAR OLDS

1ST PLACE – MACI SCHEXNYDER

13 YEAR OLDS

1ST PLACE – EDEN SCHEXNYDER    

15 YEAR OLDS

1ST PLACE – REED SCHEXNYDER

17 YEAR OLDS

1ST PLACE – ABBY LEJEUNE

SWINE BREEDING

AOB

RESERVE CHAMPION – HUNTER GUIDRY

DUROC

CHAMPION – ELISE GUILLORY

RESERVE CHAMPION – MADISON GUILLORY    

CHAMPION LA BRED – ELISE GUILLORY

R CHAMP LA BRED – MADISON GUILLORY

HAMPSHIRE

RESERVE CHAMPION – MEGAN BORDELON

CHAMP LA BRED – MEGAN BORDELON

SUP CHAMP LA BRED – MEGAN BORDELON

MARKET HOGS

HAMPSHIRE

CHAMPION HAMPSHIRE – KATIE SAVOY

RES CHAMP LA BRED HAMP – KEELIE BRIGNAC

YORKSHIRE

CHAMPION YORKSHIRE – MEGAN BORDELON

RESERVE CHAMPION YORK – ALLIE AMEDEE    

CHAMP LA BRED YORK – MEGAN BORDELON

RES CHAMP LA BRED YORK – KEELIE BRIGNAC

CHAMPION DUROC – BLAKE NUNEZ    

CHAMP LA BRED DUROC– BLAKE NUNEZ    

CHAMPION CROSS – REED SCHEXNAYDER

RES GRAND CHAMP MARKET HOG –

REED SCHEXNAYDER

MARKET GOATS

GRAND CHAMPION GOAT – DILLION LEJEUNE

BREEDING GOATS

CHAMPION PUREBRED PIGMY –

MIRANDA DOCKERY

RES CHAMP PUREBRED PIGMY –

MIRANDA DOCKERY

SHEEP BREEDING

SUFFOLK

RESERVE CHAMPION – ABBEY LEJEUNE

DORSET

RESERVE CHAMPION – DILLON LEGEUNE

HAMPSHIRE

RES CHAMP LA BRED HAMP LAMB –

ABBEY LEJEUNE

SUFFOLK

CHAMPION SUFFOLK LAMB – ABBEY LEJEUNE

NATURAL COLOR

CHAMPION NATURAL COLOR –

EDEN SCHEXNAYDER

AOB BLACK FACE & CROSSES

CHAMP AOB BLACK FACE – REED SCHEXNAYDER

RES CHAMP AOB BLACK FACE –

REED SCHEXNAYDER

CHAMP LA BRED AOB BF – REED SCHEXNAYDER

RES CHAMP LA BRED AOB BF –

MACI SCHEXNAYDE

AOB WHITE FACE & CROSSES

CHAMP AOB WHITE FACE – REBECCA CAVALIER

RES CHAMP MARKET LAMB –

REED SCHEXNAYDER

RES CHAMP LA BRED MARKET LB –

REED SCHEXNAYDER

MARKET STEERS

AOB

RES CHAMP AOB STEER – ALEX SOTILE

BRITISH

CHAMPION BRITISH STEER – ALEX SOTILE

RES CHAMP BRITISH STEER – ALEX SOTILE    

CHAMP LA BRED BRITISH STEER – ALEX SOTILE

RES CHAMP LA BRED BRITISH –ALEX SOTILE

RESERVE CHAMPION STEER – ALEX SOTILE

CHAMP LA BRED STEER – ALEX SOTILE

DAIRY BREEDING

AYEARSSHIRE

OVERALL RES JUNIOR CHAMP AYEARSSHIRE –

MATTHEW HAWKINS    

OVERALL RES JUNIOR CHAMP LA BRED AYEARSS. – MATTHEW HAWKINS

SR CHAMPION AYEARSSHIRE –

MATTHEW HAWKINS

SR CHAMP LA BRED AYEARSSHIRE –

MATTHEW HAWKINS

GRAND CHAMPION AYEARSSHIRE – MATTHEW HAWKINS

GRAND CHAMP LA BRED AYEARSSHIRE – MATTHEW HAWKINS        

BEEF BREEDING

SUPREME CHAMPION LA BRED LONG HAIR BULL – ALEX SOTILE

SUPREME CHAMPION SHORT HAIR BULL – JACIE KENNISON        

SUPREME CHAMPION LA BRED SHORT HAIR BULL –  JACIE KENNISON    

ANGUS

RES CHAMP ANGUS MALE – NICHOLAS MURPHY

RES CHAMP LA BRED ANGUS MALE – NICHOLAS MURPHY    

HEREFORD/POLLED HEREFORD

RES CHAMP HF/POLLED HF MALE – TREY HERBERT        

CHAMP LA BRED HF/P HF MALE – TREY HERBERT    

RES CHAMP HF/P HF FEMALE – HAILEY FAIRCHILD    

CHAMP LA BRED HF/P HF FEMALE – HAILEY FAIRCHILD

SIMMENTAL

CHAMPION SIMMENTAL MALE – ALEX SOTILE

CHAMP LA BRED SIMMENTAL MALE – ALEX SOTILE        

CHAMPION SIMMENTAL FEMALE – ALEX SOTILE

CHAMP LA BRED SIMMENTALL FEMALE – ALEX SOTILE    

SHORTHORN

RES CHAMP SHORTHORN FEMALE –

MARKI SYLVESTER

RES CHAMP LA BRED SHORTHORN FEM. – MARKI SYLVESTER    

BRAHMAN

CHAMP GREY BRAHMAN MALE – JACIE KENNISON    

CHAMP LA BRED GREY BRAHMAN MALE – JACIE KENNISON    

CHAMP RED BRAHMAN FEMALE – JACIE KENNISON

CHAMP LA BRED RED BRAHMAN FEMALE – JACIE KENNISON

BEEFMASTER

CHAMPION BEEFMASTER MALE – ALLIE DAIGLE

CHAMP LA BRED BEEFMASTER MALE – ALLIE DAIGLE