SULPHUR — Dutchtown swimmer Alyssa Dilldine took a pair of first-place finishes at the Louisiana High School Athletic Association State Swim Meet Saturday at the SPAR?Aquatic Center.


SULPHUR — Dutchtown swimmer Alyssa Dilldine took a pair of first-place finishes at the Louisiana High School Athletic Association State Swim Meet Saturday at the SPAR?Aquatic Center.

Dilldine won the 200 and 500 freestyles.

In the 200, she finished ahead of St. Joseph’s Katelyn Rodriquez with a 1:54.20.

In the 500, she topped Lafayette’s Meridith Boudreaux with a 5:02.33.

The Dutchtown girls led local teams with an 8th-place finish and 109 points. Northshore won the team title with 295.

East Ascension placed 12th with 69, while St. Amant finished 24th.

In boys competition, Dutchtown placed 19th with 10 points.

Jesuit edged Fontainebleau 307 to 306 for the team title.

Results from the Division I-Class 5A and Division III-3A finals:
Division I
Girls
Team totals: 1, Northshore, 295. 2, St. Joseph’s Academy, 269.5. 3, St. Scholastica, 223. 4, Fontainebleau, 204. 5, Mandeville, 199. 6, Dominican, 126. 7, Lafayette, 123. 8, Dutchtown, 109. 9, Mount Carmel, 107. 10, Barbe, 95. 11, C. E. Byrd, 71. 12, East Ascension, 69. 13, Baton Rouge Magnet, 64. 14, Slidell, 46. 15, Sulphur, 34.5. 16, Pineville, 33. 17, St. Thomas More, 28. 18, Destrehan, 20. 19, Natchitoches Central, 19. 20, South Lafourche, 14. 21, Denham Springs, 12. 22, Archbishop Chapelle, 6. 23, Terrebonne, 2. 24, St. Amant, 1.
Top individuals
200 medley relay: 1, Mandeville (Emma Levendoski, Alexandra Cloutet, Emily Campbell, Jonna Frantz), 1:52.33. 2, Northshore 1:52.35. 3, St. Joseph’s Academy 1:52.85.
200 freestyle: 1, Alyssa Dilldine, Dutchtown, 1:54.20. 2, Katelyn Rodriguez, St. Joseph’s, 1:57.39. 3, Haley Goertz, Fontainebleau, 1:58.15.
200 individual medley: 1, Kara Kopcso, Fontainebleau, 2:06.59. 2, Meridith Boudreaux, Lafayette, 2:09.28. 3, Mary Jabbia, Northshore, 2:14.73.
50 freestyle: 1, Jonna Frantz, Mandeville, 24.63. 2, Maria Reyes, , Northshore, 24.92. 3, Joanne Chien, Baton Rouge Magnet, 25.10.
100 butterfly: 1, Kara Kopcso, Fontainebleau, 57.52. 2, Savannah Antonetz, Barbe, 58.71. 3, Danielle Dugas, Mount Carmel, 59.84.
100 freestyle: 1, Jonna Frantz, Mandeville, 54.33. 2, Emily Campbell, Mandeville, 55.28. 3, Victoria Padial, St. Joseph’s Academy, 55.68.
500 freestyle: 1, Alyssa Dilldine, Dutchtown, 5:02.33. 2, Meridith Boudreaux, Lafayette, 5:04.62. 3, Katelyn Rodriguez, St. Joseph’s Academy, 5:15.34.
200 freestyle relay: 1, Fontainebleau (Haley Goertz, Callie Tucker, Alecia Rattigan, Kara Kopcso), 1:40.02. 2, Mandeville 1:41.77. 3, Northshore 1:42.01.
100 backstroke: 1, Savannah Antonetz, Barbe, 57.77D. 2, Emma Levendoski, Mandeville, 58.65. 3, Joanne Chien, Baton Rouge Magnet, 1:00.88.
100 breaststroke: 1, Cameron Balkom, St. Joseph’s, 1:05.68. 2, Mary Jabbia, Northshore, 1:07.34. 3, Erin Trumbach, Northshore, 1:08.41.
400 freestyle relay: 1, Fontainebleau (Haley Goertz, Callie Tucker, Alecia Rattigan, Kara Kopcso), 3:40.30. 2, Northshore 3:44.11. 3, St. Joseph’s Academy 3:48.64.
Boys
Team totals: 1, Jesuit, 307. 2, Fontainebleau, 306. 3, Catholic-BR, 278. 4, Northshore, 267. 5, C. E. Byrd, 144. 6, Archbishop Rummel, 130.5. 7, Baton Rouge Magnet, 114. 8, Pineville, 111. 9, Mandeville, 86. 10, St. Paul’s School, 81. 11, Sulphur, 59. 12, Slidell, 46. 13, Brother Martin, 45. 14, Lafayette, 44. 15, Comeaux, 42. 16, Zachary, 34.5. 17, Natchitoches Central, 27. 18, H L Bourgeois, 11. 19, Dutchtown, 10. 20, Grace King, 9. 21, South Lafourche, 7. 22, Thibodaux, 6. 23, Barbe High School, 3.
Top individuals
200 medley relay: 1, Northshore (Andre Smedstad, Michael Faust, Eric Pennington, Shawn Parretti), 1:37.04. 2, Fontainebleau, 1:37.27. 3, Catholic 1:37.96.
200 freestyle: 1, Jared Meredith, Slidell, 1:44.65. 2, Rhett Guinot, Fontainebleau, 1:45.79. 3, Brennan Dorsey, Jesuit, 1:46.22.
200 individual medley: 1, Grant Grenfell, Catholic, 1:55.06. 2, Eric Pennington, Northshore, 1:59.87. 3, Tyler Jusselin, C. E. Byrd, 2:00.87.
50 freestyle: 1, Caleb Champagne, Zachary, 21.66. 2, Andy Melcher, Archbishop Rummel, 21.90. 3, Thomas Beckstrom, Fontainebleau, 22.05.
100 butterfly: 1, Eric Klein, Archbishop Rummel, 51.62. 2, Michael Faust, Northshore, 52.28. 3, Andrew Knudsen, Fontainebleau, 53.94.
100 freestyle: 1, Jared Meredith, Slidell, 47.45. 2, Brennan Dorsey, Jesuit, 47.89. 3, Andre Smedstad, Northshore, 47.95.
500 freestyle: 1, Rhett Guinot, Fontainebleau, 4:47.53. 2, Colin Finnegan, Catholic, 4:49.84. 3, Michael Kuhlmeier, Baton Rouge Magnet, 4:50.96.
200 freestyle relay: 1, Jesuit (Grant McClure, John Rubadue, Patrick Abry, Brennan Dorsey), 1:28.98. 2, Archbishop Rummel 1:30.79. 3, Northshore 1:31.31.
100 backstroke: 1, Andre Smedstad, Northshore, 51.57. 2, Grant Grenfell, Catholic, 52.15. 3, Andrew Toepfer, Pineville High, 52.83.
100 breaststroke: 1, Michael Faust, Northshore, 59.15. 2, Eric Klein, Archbishop Rummel, 59.31. 3, Derek Weidlein, Fontainebleau, 59.48.
400 freestyle relay: 1, Fontainebleau (Thomas Beckstrom, Rhett Guinot, Andrew Knudsen, Danny Fox), 3:15.47. 2, Catholic 3:15.75. 3, Jesuit 3:16.76.